Kategorie

„Wszystko Polsko przetrzymasz…” Narodowe Święto Niepodległości lekcją patriotyzmu w ZPO w Węchadłowie

OLYMPUS DIGITAL CAMERAObchody 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości stały się dla uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Węchadłowie żywą lekcją patriotyzmu i nie ograniczyły się jedynie do dnia uroczystej  akademii.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pierwsza część lekcji patriotyzmu miała miejsce 1 listopada 2017 r., gdy  uczniowie palili znicze i pełnili warty przy grobach osób, które oddały  życie za ojczyznę w czasie powstania styczniowego i II wojny światowej. Reprezentanci szkoły pod opieką Pani Bożeny Puchały-Leszczyńskiej stanęli na cmentarzach w Górach Pińczowskich, Wrocieryżu i Wolicy. Ogłoszony został  szkolny konkurs historyczny „Nasz bohater”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kolejnym etapem były godziny wychowawcze, na których mówiono o współczesnym patriotyzmie, przygotowywano gazetki klasowe i biało-czerwone kotyliony na uroczysty apel.

dav

Dyrektor szkoły, Pan Marek Szczeciński, 12 listopada 2017 r. o godzinie 11:11 wziął
w Kielcach udział w  10.  Biegu Niepodległości, zachęcając tym samym uczniów do „sportowego” patriotyzmu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Najważniejszym wydarzeniem w naszej lekcji patriotyzmu był uroczysty apel w dniu
13 listopada 2017 r. pod hasłem „Wszystko Polsko przetrzymasz…”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Najmłodsi uczniowie, przygotowani przez Panią Annę Góras,  z przejęciem deklamowali wiersze o Polsce i śpiewali patriotyczne piosenki. Odświętny strój zdobiły własnoręcznie wykonane kotyliony.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Drugą część apelu przygotowała Pani Aldona Sokołowska-Suder. Uczniowie recytowali znane i mniej znane wiersze o Ojczyźnie i patriotyzmie. Całość przeplatały utwory śpiewane przez chór uczniów i melodie grane na klarnecie przez uzdolnioną muzycznie uczennicę gimnazjum.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na koniec odczytano apel poległych, w którym z inicjatywy nauczycielki historii Pani Agnieszki Śliwy,  przypomniano nazwiska lokalnych bohaterów: powstańców styczniowych poległych
w bitwie pod Górami i ich dowódcę Konrada „Bończę” Błaszczyńskiego, Teofilę Waligórską sanitariuszkę z 1863 r., rodzinę Szałowskich zamordowaną przez hitlerowców w 1943 r., partyzantów i żołnierzy z czasów II wojny światowej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W dniu 15 listopada 2017 r. reprezentanci klas odwiedzili miejsca upamiętniające bohaterów wzywanych w apelu poległym, zapalili znicze, położyli róże i zawiesili kotyliony
z napisem „Pamiętamy o bohaterach”  na grobach znajdujących się na cmentarzu w Górach Pińczowskich.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kolejne znicze i kotyliony umieścili pod przydrożnym krzyżem upamiętniającym sanitariuszkę z 1863 r., którą Rosjanie posiekali bagnetami za to, że pomagała rannym w bitwie
pod Górami. Ostatnim miejscem pamięci był pomnik poświecony partyzantom z Kołkowa, którzy zginęli w niemieckiej zasadzce w 1943 r. Taka lekcja patriotyzmu jest bardzo potrzebna, gdyż  młodzież często nie wie, że mijany krzyż upamiętnia bohatera. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Anna Góras, Aldona Sokołowska-Suder, Agnieszka Śliwa.

Dekoracje :

3 r., rodzinę Szałowskich zamordowaną przez hitlerowców w 1943 r., partyzantów i żołnierzy z czasów II wojny światowej.

 

e=’mso-bidi-font-weight:normal’>12 listopada 2017 r. o godzinie 11:11 wziął
w Kielcach udział w  10.  Biegu Niepodległości, zachęcając tym samym uczniów do „sportowego” patriotyzmu.